Uchwała nr AR00-011-II/2023
jakiego organu | Senatu AWF |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | kryteriów dla rozpraw doktorskich w formie zbioru opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych |
na podstawie | Działając na podstawie art. 187 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 poz. 212) Senat Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ustala się, co następuje. |
status uchwały | obowiązująca |
§ 1.
Wytyczne Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach dla rozprawy doktorskiej jako zbioru publikacji.
1. Rozprawa doktorska w postaci zbioru opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych stanowi cykl co najmniej trzech oryginalnych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach z wykazu czasopism (Komunikat MNiSW z dn. 31 lipca 2019), w tym co najmniej dwa artykuły opublikowane w czasopismach indeksowanych w bazie Web of Science, mających współczynnik oddziaływania Impact Factor. We wszystkich artykułach kandydat musi być wyłącznym lub pierwszym autorem, z jego decydującym (co najmniej 50%) wkładem w powstawanie publikacji (tworzenie koncepcji, przeprowadzenie badań, analiza wyników oraz pisanie artykułu). Publikacje współautorskie przynajmniej w jednym przypadku powinny mieć nie więcej niż trzech autorów.
2. Dopuszcza się, by jeden artykuł naukowy z cyklu miał charakter przeglądowy dotyczący problematyki rozprawy.
3. W przynajmniej w jednej publikacji z cyklu kandydat jest autorem korespondencyjnym.
4. W przypadku publikacji współautorskich doktorant przedstawia oświadczenia własne
i pozostałych współautorów publikacji (Zał. 2). Doktorant składa załączniki wraz
z rozprawą. Załączniki przechowuje się w dokumentacji doktoranta.
§ 2.
Rozprawa doktorska w postaci zbioru opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych winna być przygotowana przez doktoranta w następującym układzie (dopuszcza się modyfikację układu uwzględniającą różne profile badań – eksperymentalne, środowiskowe bądź interdyscyplinarne).
1. Strona tytułowa (Zał. 1).
2. Oświadczenie autora i pozostałych współautorów publikacji (Zał. 2).
3. Wykaz publikacji będących podstawą rozprawy doktorskiej (Z podaniem pełnych danych bibliometrycznych zarówno dla łącznego cyklu prac, jak i dla poszczególnych publikacji: autorzy, tytuł pracy, czasopismo, tom, numer, strony, DOI, IF, MNiSW).
4. Wykaz publikacji wraz z wniesionym wkładem współautorów (Zał.). Wykaz publikacji wraz z wniesionym wkładem współautorów sporządza się na podstawie oświadczeń dotyczących wkładu doktoranta w przygotowanie opublikowanych prac naukowych (określenie udziału procentowego oraz na czym polegał ten udział, np: koncepcja badań, zebranie materiału badawczego, wykonanie analiz laboratoryjnych, zebranie obserwacji, obliczenia statystyczne, napisanie maszynopisu pracy, odpowiedź na recenzje pracy, itp.).
5. Spis treści.
6. Streszczenie w jęz. polskim i słowa kluczowe (objętość streszczenia do 1000 słów; słów kluczowych do 10 słów; streszczenie powinno zawierać: (1) podstawy teoretyczne badań własnych, (2) cele badania oraz główne hipotezy, (3) opis metody badania, (4) główne wyniki badań oraz wnioski końcowe).
7. Streszczenie oraz tytuł pracy w jęz. angielskim i słowa kluczowe (wymagania tożsame jak w wersji polskojęzycznej).
8. Wstęp, w którym naświetlony jest problem badawczy z uzasadnieniem podjętej tematyki badawczej oraz wykazane jest powiązanie wybranych publikacji.
9. Cel badań, pytania badawcze, hipoteza - z uzasadnieniem podjętej tematyki badawczej będący odniesieniem do publikacji stanowiących rozprawę doktorską.
10. Materiał i metody badawcze: należy opisać szczegółowo metody i materiał badawczy wykorzystane przez doktoranta w publikacjach stanowiących cykl.
11. Wyniki badań: w tej części należy wyeksponować najważniejsze wyniki, które są efektem badań przeprowadzonych przez doktoranta i zostały zamieszczone w publikacjach wchodzących w skład cyklu publikacji. Można również przedstawić wyniki badań i analiz (w tym np. tabele, ryciny, schematy) wykonanych przez doktoranta, które nie zostały włączone do publikacji.
12. Dyskusja.
13. Wnioski.
14. Piśmiennictwo/Bibliografia (dotyczy publikacji, które cytowano w rozprawie doktorskiej).
15. Kopie opublikowanych lub przyjętych do druku (z nr DOI lub dostępnych jako Ahead of print (online first) prac wchodzących w skład cyklu publikacji.
16. Zgodę Komisji Bioetycznej – jeśli wymagane było jej pozyskanie w badaniach).
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uprawnionych do głosowania: 32 osoby, obecnych 20 osób, głosowało: 20 osób.
Głosowanie: 18 TAK, 0 NIE, 2 WSTRZ
Senat Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w głosowaniu jawnym większością głosów podjął uchwałę w sprawie kryteriów dla rozpraw doktorskich
w formie zbioru opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych.