Uchwała nr RWF-1/VI/2021
jakiego organu | Rady Wydziału |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | przeprowadzania egzaminu dyplomowego oraz pisania pracy dyplomowej na jednolitych studiach magisterskich na kierunku Fizjoterapia na Wydziale Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach |
na podstawie | Działając na podstawie §. 69 Statutu Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Rada Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, uchwala co następuję: |
status uchwały | obowiązująca |
§ 1
Student powinien złożyć pracę dyplomową w terminie ustalonym w organizacji roku, o której mowa w §15 ust. 1 Regulaminu Studiów. W uzasadnionym przypadku dziekan może wyznaczyć inny termin, jednak nie późniejszy niż do dnia 15 października roku kalendarzowego, w którym student kończy ostatni rok studiów. Po tym terminie dziekan podejmuje decyzję o skreśleniu z listy studentów (zgodnie z zapisami Regulaminu Studiów § 26 ust. 1 pkt 3).
§ 2
1.Pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem promotora, którym jest nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.
2.Student ma prawo do wyboru seminarium dyplomowego i promotora pracy dyplomowej oraz tematu pracy dyplomowej w ramach oferty tematów przedstawionych przez promotora. Student ma również prawo przedstawić własny temat pracy dyplomowej, który jest akceptowany przez promotora.
3.Studenci wybierają promotora pracy dyplomowej w terminie ogłoszonym przez dziekana, przed rozpoczęciem semestru studiów, w którym zgodnie z planem studiów rozpoczyna się seminarium magisterskie.
4.W przypadku nieobecności promotora, która mogłaby wpłynąć na opóźnienie realizacji pracy dyplomowej oraz terminu jej złożenia przez studenta, dziekan w porozumieniu ze studentem wyznacza nowego promotora.
5.W uzasadnionych przypadkach, za zgodą dziekana, student ma prawo zmienić promotora pracy dyplomowej. Celem uzyskania zgody na zmianę promotora student jest zobowiązany przedstawić dziekanowi uzasadnienie prośby o zmianę promotora. Przed wyrażeniem zgody na zmianę promotora dziekan może zwrócić się do poprzedniego promotora o opinię w kwestii prośby studenta o zmianę promotora.
§ 3
1.Oceny pracy dyplomowej dokonuje promotor i jeden recenzent. W przypadku negatywnej oceny recenzenta, dziekan kieruje pracę do drugiego recenzenta. W przypadku drugiej negatywnej recenzji student zobowiązany jest do poprawienia pracy.
2.Recenzentem pracy dyplomowej może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.
3.Praca dyplomowa musi być oceniona przynajmniej przez jednego samodzielnego pracownika naukowego (doktora habilitowany lub profesora), którym może być promotor lub recenzent pracy dyplomowej.
§ 4
1.Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego, artystycznego lub praktycznego albo dokonaniem technicznym lub artystycznym, prezentującym wiedzę i umiejętności studenta związane z kierunkiem fizjoterapia.
2.Praca dyplomowa musi również prezentować wiedzę i umiejętności studenta w zakresie metodologii badań naukowych, w tym umiejętność określenia celu badania, zbierania danych i ich analizowania, omówienia wyników oraz ich dyskusji, jak również wnioskowania.
§ 5
1.Pracę dyplomową może stanowić praca pisemna lub artykuł opublikowany w recenzowanym czasopiśmie naukowym lub branżowym.
2.Warunkiem przedstawienia przez studenta pracy dyplomowej w postaci artykułu jest znaczący udział studenta w przeprowadzenie badań oraz przygotowanie artykułu (minimum 30%). Student musi wykazać swoje uczestnictwo w koncepcji badania, zbieraniu i analizie piśmiennictwa, opracowaniu metodologii badania, prowadzeniu badań, analizie i interpretacji wyników, przygotowaniu artykułu do publikacji.
3.Do pracy dyplomowej przedstawionej w postaci artykułu student dołącza swoje oświadczenie dotyczące udziału w powstaniu artykułu, potwierdzone przez promotora pracy oraz współautorów artykułu zgodnie z załącznikiem nr 1. Załącznik stanowi część składową pracy dyplomowej i jest zamieszczany na końcu pracy dyplomowej (bez numeracji strony).
4.W przypadku uzasadnionym zakresem badań praca dyplomowa przedstawiona w formie pracy pisemnej może być wykonana przez dwóch studentów. Udział każdego studenta w powstaniu pracy musi wynosić 50% i musi obejmować udział w: koncepcji badania, zbieraniu i analizie piśmiennictwa, opracowaniu metodologii badania, prowadzeniu badań, analizie i interpretacji wyników, przygotowaniu tekstu pracy. Każdy ze studentów ma obowiązek zamieszczenia w pracy nazwiska współautora oraz określenia udziału własnego zgodnie z załącznikiem nr 2. Załącznik stanowi część składową pracy dyplomowej i powinien być zamieszczony na końcu pracy dyplomowej (bez numeracji stron).
5.Praca dyplomowa przedstawiona w postaci artykułu może być również przygotowana przez dwóch studentów, pod warunkiem, że udział każdego ze studentów jest znaczny, nie mniej niż 30%. Obaj studenci muszą wykazać swoje uczestnictwo w: koncepcji badania, zbieraniu i analizie piśmiennictwa, opracowaniu metodologii badania, prowadzeniu badań, analizie i interpretacji wyników, przygotowaniu artykułu do publikacji.
6.Do pracy dyplomowej przedstawionej przez dwóch studentów w postaci artykułu każdy ze studentów dołącza sprawozdanie ze swojego udziału w powstanie artykułu potwierdzone przez promotora pracy oraz współautorów artykułu zgodnie z załącznikiem nr 3. Załącznik stanowi część składową pracy dyplomowej i jest zamieszczany na końcu pracy dyplomowej (bez numeracji stron).
§ 6
1.Pracę dyplomową student składa w formie elektronicznej (która wymaga akceptacji w systemie APD przez promotora) oraz w formie wydruku.
2.Praca dyplomowa w formie elektronicznej, jest sprawdzana przez promotora z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, o którym mowa w art. 351 ust. 1 ustawy. Promotor zatwierdza pracę dyplomową dopiero po uzyskaniu nie budzącego wątpliwości wyniku oceny antyplagiatowej pracy.
§ 7
Warunkiem dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego jest: 1) uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć, praktyk i egzaminów przewidzianych w programie studiów; 2) oceniona pozytywnie przez promotora i recenzenta praca dyplomowa.
§ 8
1.Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana.
2.Termin egzaminu dyplomowego określa dziekan.
3.Termin egzaminu jest ustalony przez dziekana po umieszczeniu przez studenta elektronicznej wersji pracy dyplomowej w APD oraz po akceptacji pracy przez promotora.
4.Egzamin dyplomowy jest egzaminem przeprowadzanym odrębnie dla każdego studenta, także
w przypadkach gdy praca dyplomowa była przygotowana przez dwóch studentów.
5.Na wniosek studenta lub promotora, złożony nie później niż 7 dni przed ustalonym terminem egzaminu dyplomowego, dziekan zarządza przeprowadzenie egzaminu w formie otwartej. Wniosek ten winien zawierać informację o przewidywanej liczbie gości.
6.Podczas egzaminu stosuje się oceny oraz punkty ECTS określone w Regulaminie Studiów.
7.W skład komisji przeprowadzającej egzamin magisterski wchodzą:
1) przewodniczący, którym jest dziekan lub upoważniony przez niego prodziekan, lub nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego;
2) egzaminator, którym jest nauczyciel akademicki kierujący pracą (jako członek komisji);
3) recenzent lub wyznaczony przez dziekana nauczyciel akademicki z dziedziny, której dotyczy praca lub pokrewnej (jako członek komisji).
§ 9
1.Warunkiem zdania egzaminu dyplomowego jest uzyskanie pozytywnych ocen cząstkowych z każdej odpowiedzi.
2.Tematyka egzaminu dyplomowego jest związana z kierunkiem studiów, jakim jest fizjoterapia, w tym
z tematyką pracy dyplomowej.
3.Na ocenę z egzaminu dyplomowego składają się: 1) oceny z odpowiedzi na 2 pytania z związane z kierunkiem studiów przygotowane przez egzaminatora (promotora pracy); 2) ocena z otwartej dyskusji z recenzentem i członkami komisji w zakresie związanym z tematem pracy.
4.Po przeprowadzaniu egzaminu dyplomowego członkowie komisji podpisują protokół egzaminacyjny.
5.W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do tego egzaminu w ustalonym terminie dziekan wyznacza drugi termin, jako ostateczny.
6.Powtórny egzamin nie może się odbyć wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie 3 miesięcy od daty pierwszego egzaminu.
7.W przypadku niezłożenia egzaminu dyplomowego w drugim terminie (ostatecznym) dziekan wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów.
§ 10
1.Warunkiem ukończenia jednolitych studiów magisterskich jest uzyskanie efektów uczenia się wymaganych programem studiów, złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym oraz zaliczenie ostatniej, przewidzianej w programie studiów, praktyki.
2.Podstawę do obliczenia ostatecznego wyniku studiów stanowią:
1) średnia ocen ze wszystkich lat studiów, obliczona zgodnie z § 24 Regulaminu Studiów;
2) średnia z ocen z pracy dyplomowej promotora i recenzenta;
3) średnia ocen z egzaminu dyplomowego.
3.Wynik studiów stanowi sumę 3/4 oceny wymienionej w ust. 2 pkt 1 oraz po 1/8 ocen wymienionych w ust. 2 pkt. 2 i 3. Wynik studiów zostaje zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku zgodnie z zasadą zaokrąglania od pięciu w górę. Tak obliczony wynik studiów wpisuje się w suplemencie do dyplomu.
4. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych, w którym wpisuje się uzyskany tytuł zawodowy i ostateczny wynik studiów obliczony zgodnie z zasadą:
1) do 3,20 – dostateczny;
2) od 3,21 do 3,70 – dostateczny plus;
3) od 3,71 do 4,20 – dobry;
4) od 4,21 do 4,49 – dobry plus;
5) od 4,50 do 5,00 – bardzo dobry.
5.Komisja egzaminacyjna może podwyższyć ocenę, o której mowa w ust. 4 maksymalnie o jeden stopień, jeżeli student z pracy dyplomowej oraz egzaminu dyplomowego otrzymał oceny bardzo dobre, oraz uzyskał z całości studiów średnią ocen z zaliczeń i egzaminów nie niższą niż 4,00.
6.Absolwent, który zakończył studia w terminie oraz uzyskał średnią ocen z egzaminów i zaliczeń nie niższą niż 4,5, z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego oceny bardzo dobre, a także wykazał się nienaganną postawą w czasie studiów na wniosek komisji egzaminu dyplomowego, zaakceptowany przez dziekana, może otrzymać list gratulacyjny, podpisany przez rektora i dziekana.
§ 11
Szczegółowa instrukcja przygotowania pracy dyplomowej w formie pracy pisemnej została zamieszczona w załączniku nr 4 do niniejszej uchwały.
§ 12
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Dziekan Wydziału Fizjoterapii
dr hab. Anna Polak prof. AWF Katowice