Umiędzynarodowienie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach stanowi jeden z filarów dalszego, harmonijnego rozwoju, jest niewątpliwie również ogromnym wyzwaniem, w którego realizację zaangażowane są osoby z niemalże każdej przestrzeni naszej Uczelni.

Aktywna partycypacja w programie Erasmus+ oraz systematyczne podnoszenie jakości jego realizacji są jednymi z najważniejszych działań w zakresie internacjonalizacji uczelni. Jednym z priorytetów AWF w Katowicach jest promocja mobilności zarówno wśród studentów na wszystkich etapach studiów, jak i pracowników dydaktycznych czy administracyjnych. Realizacja tego priorytetu jest możliwa dzięki kompleksowej formie wsparcia jaką przewiduje program Erasmus+.

Wierzymy, że działania Uczelni nakierowane na internacjonalizację dadzą bezpośredni rezultat w postaci podniesienia poziomu wykształcenia wśród uczestników programu, poszerzeniem świadomości kulturowej, a także zwiększeniem atrakcyjności beneficjentów programu na niezwykle wymagającym rynku pracy.

Potężna rozpoznawalność programu Erasmus+ pomaga w nawiązywaniu nowych relacji z instytucjami zagranicznymi, dzięki czemu możemy realizować wciąż nowe cele, zarówno na polu dydaktycznym, naukowym, jak i kulturowym.

Rozwijanie wspólnych z partnerami zagranicznymi badań naukowych, w tym projektów finansowanych ze środków międzynarodowych

Rozszerzenie oferty wykładów w językach obcych, w tym wykładów pracowników naukowych z uczelni partnerskich

 Wydawanie wspólnie z partnerami zagranicznymi periodyków, monografii w językach obcych

 Poszerzenie oferty kursów prowadzonych w języku angielskim

 Stworzenie oferty wykładów w językach obcych dla partnerów zagranicznych

Rozszerzenie możliwości odbywania staży naukowych za granicą w uczelniach partnerskich dla młodych pracowników uczelni.

 Pozyskanie nowych parterów zagranicznych do realizacji programu Erasmus+

 Zwiększenie zatrudnienia wykładowców-obcokrajowców – umiędzynarodowienie kadry naukowo-dydaktycznej

Dzięki naszemu zaangażowaniu we współpracę z instytucjami szkolnictwa wyższego w Egipcie stworzyliśmy sieć kontaktów, którą nieustannie rozbudowujemy - jest to związane z jedną z naszych strategii umiędzynaradawiania, mianowicie otwarciem na kraje z rejonu Morza Śródziemnego.

Podczas naszych dotychczasowych prac wielokrotnie kontaktowaliśmy się z Konsulatem w Kairze, otrzymując wsparcie Ambasadora Polski w Egipcie. Podczas pobytu w roku 2014 delegacja egipska i przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbyli spotkanie z attaché ambasady polskiej w Kairze, gdzie omawiane były najważniejsze założenia naszej współpracy oraz plany, które planujemy zrealizować w ramach wspólnych projektów - zarówno naukowych, jak i dydaktycznych.

Naszym głównym partnerem w Egipcie jest Aswan University w Aswanie. Jest to dziewiętnasto wydziałowy uniwersytet, pretenduje do bycia jednym z czołowych uniwersytetów egipskich w zakresie edukacji, kultury i badań naukowych. Ponadto, jednym z celów strategicznych Uniwersytetu w Aswanie jest osiągnięcie wysokiej jakości w edukacji z punktu widzenia międzynarodowego.

Halvan University Kair to instytucja partnerska AWF Katowice poprzednio odwiedzona w roku 2016, kiedy to podpisano umowę międzynarodową (w załączeniu) o współpracy w ramach wymiany myśli naukowej współpracy we wspólnych badaniach, wymiany kadry naukowej oraz studentów, współpracy w ramach periodyku Journal of Human Kinetics oraz Alexandria Journal of Sports Science.

Podpisano również umowę dotyczącą wspólnych publikacji w ramach JHK oraz Helvan University  (umowa w załączeniu)

W bieżącym roku akademickim ukaże się specjalne wydanie Journal of Human Kinetics poświęcone całkowicie tematyce arabskiego spojrzenia na tematykę sportu kwalifikowanego.

Kolejnymi partnerami naszej uczelni są (jesteśmy w trakcie kształtowania naszej współpracy) South Valley University w Luxorze oraz Alexandria University w Aleksandrii.