§ 1.

RWZSiT pozytywnie opiniuje wniosek Kierownika Katedry Teorii Zarządzania, Pełnomocnika Rektora ds. uruchomienia studiów MBA na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką prof. dr hab. Zbigniewa Waśkiewicza,  o uruchomieniu czasopism naukowych:

  1. Journal of Leadership in Sport and Management (JLSM),
  2. Journal of Case Studies in Sport Law (JCSSL).           

 § 2.

Dokumentacja, o których mowa w § 1 stanowi Załącznik Nr 1 oraz Załącznik Nr 2 do niniejszej Uchwały. 

 

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 
Uprawnionych do głosowania: 13 osób, obecnych: 9 osób, głosowało: 9 osób.
Głosowanie:  TAK 9, NIE 0, WSTRZ 0.

Rada Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w głosowaniu jawnym jednogłośnie pozytywnie podjęła Uchwałę wniosek w sprawie o uruchomieniu czasopism naukowych.


Dziekan 
Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką
dr Grzegorz Mikrut

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr RWZST-1-II/1/2023
Rady Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką
Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
z dnia 22 lutego 2023 roku
wniosek w sprawie o uruchomieniu czasopism naukowych


Journal of Leadership in Sport and Management (JLSM)

 

Współczesny świat sportu zawiera nieskończoną ilość interakcji między sportowcami, trenerami, menedżerami czy kibicami. Zarządzanie tymi nadzwyczaj skomplikowanymi mechanizmami wymaga od menedżerów efektywnej odpowiedzi na potrzeby organizacji w wielu obszarach. Poczynając od akceptacji kompleksowej roli przywództwa, opierającego się na łączeniu kontynuacji z innowacjom, poprzez właściwej odpowiedzi i implementacji zróżnicowania kulturowego, wartości społecznych i zasad etycznych; kończąc na doskonaleniu stylów komunikacji oraz praktyki integracji jednostek i grup profesjonalistów. Przywódcy z przypisanymi rolami, tacy jak kapitanowie drużyn, kierownicy drużyn, dyrektorzy generalni, przewodniczący i prezesi organizacji sportowych, przyciągają znaczną uwagę, a skuteczność ich przywództwa jest powszechnie postrzegana jako główna przyczyna sukcesu lub porażki

Potrzeba kierowania i współdziałania tych grup w nowoczesnych modelach zarządzania sportem oraz rozwojem kariery sportowej są poddawane intensywnym obserwacjom oraz badaniom naukowym. Od tego jak skutecznie badane będą idee związane ze społecznym konstruowaniem przywództwa, kryteria, według których ocenia się liderów sportowych, pomogą zrozumieć, czego zawodnicy, kibice oraz personel pomocniczy i menedżerski poszukują u swoich liderów, a także dostarczają wskazówek dotyczących rozwoju przywództwa. Krótko mówiąc, społecznie konstruowane podejście do przywództwa ma zdolność tworzenia nowych programów badawczych, nowych programów nauczania rozwoju przywództwa oraz nowych lekcji praktyki przywódczej w zarządzaniu sportem

Badania nad przywództwem w sporcie i zarządzaniu jako interdyscyplinarny temat, mają znaczenie w wielu kontekstach, ale bardzo niewiele jest takich, w których jest ono bardziej istotne niż w zarządzaniu sportem. Przywódcy z przypisanymi rolami, tacy jak kapitanowie drużyn, kierownicy drużyn, dyrektorzy generalni, przewodniczący i prezydenci organizacji sportowych, wszyscy przyciągają znaczną uwagę, a skuteczność ich przywództwa jest powszechnie postrzegana jako główna przyczyna sukcesu lub porażki

Cel i zakres
JLSM ma ambicje stać się platformą wymiany globalnych poglądów oraz ukierunkowanych i interdyscyplinarnych badań charakteryzujących się oryginalnością oraz głębią analitycznego opisu zjawisk zachodzących w obszarze przywództwa w sporcie i zarządzaniu. JLSM zależy na publikowaniu prac o charakterze koncepcyjnym opartych na badaniach empirycznych, ale prace teoretyczne i przeglądowe, jeśli mają wyraźny wkład w pogłębienie teoretycznego/koncepcyjnego zrozumienia zagadnień związanych z zarządzaniem sportem; na przykład budowanie nowych teorii i proponowanie innowacyjnych rozwiązań oraz dróg rozwoju. Idealne prace, to takie, które koncentrują się na strategicznych kwestiach związanych z przywództwem w sporcie i w zarządzaniu; ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie powiązań między teorią a praktyką zarządzania sportem. Idealne prace powinny syntezować i integrować wnioski z badań empirycznych, zachęcać do wymiany pomysłów między środowiskami intelektualnymi oraz oferować przystępnego źródła najnowocześniejszej myśli menedżerskiej oraz rozwiązywanie problemów związanych z zawodem menedżera.
  
Autorzy i Czytelnicy
JLSM zachęca do publikowania zwłaszcza autorów pochodzących ze środowisk akademickich. Szczególny nacisk jest kładziony na prace napisane przystępnym stylem, z korzyścią zarówno dla naukowców, jak i praktyków. Jakkolwiek JLSM przyjmuje zgłoszenia, niezależnie od tego, czy są one teoretyczne, stosowane, czy też skierowane do naukowców lub decydentów, wskazane jest, aby docierały nie tylko do przedstawicieli środowiska akademickiego, ale aby były akceptowane przez globalnego czytelnika, zwłaszcza zarządzającego sportem w realnym życiu.

Redaktor:      prof. Z.Waśkiewicz
Forma:           on-line
Ilość:              2 numery rocznie
Objętość:       8-10 prac
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr RWZST-1-II/1/2023
Rady Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką
Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
z dnia 22 lutego 2023 roku
wniosek w sprawie o uruchomieniu czasopism naukowych
 

Journal of Case Studies in Sport Law (JCSSL)

Prawo sportowego to bez wątpienia połączenie przepisów, które mają zastosowanie do sportowców i uprawianych przez nich sportów. We współczesnym świecie dotyczy ono nieskończenie wielu interdyscyplinarnych kwestii, w tym umów, deliktów, agencji, przepisów antymonopolowych, konstytucyjnych, pracowniczych, znaków towarowych, dyskryminacji ze względu na płeć, karnych i podatkowych itp. W zglobalizowanej ekonomii i prawie dziedzina prawa sportowego wykroczyła poza tradycyjne granice prawa antymonopolowego i prawa pracy do reprezentacji sportowej i etyki prawnej. Jego zagadnienia dotykają nie tylko struktury korporacyjnej, ale także interakcji sportu i niepełnosprawności, rasy, płci, sport i kwestii międzynarodowych. Bez wahania można stwierdzić, że prawo sportowe jest w dużej mierze połączeniem wzajemnie powiązanych dyscyplin prawnych obejmujących takie dziedziny, jak umowy, podatki, zatrudnienie, prawo konkurencji i prawo karne. Zwolennicy tego poglądu podkreślają rosnącą liczbę orzecznictwa i przepisów ustawowych specyficznych dla branży sportowej jako dowód istnienia odrębnego zbioru przepisów. Specjalne ustawodawstwo i orzecznictwo rozwinęło się w tak znaczącym stopniu, że bez wątpienia należy przyjąć, że jako nowa dziedzina prawa, będzie obszar intensywnych badań akademickich i szerokiego zaangażowania praktyków.

Rzeczywiste, wyzwanie i szanse dla prawników i badaczy zajmujących się sprawami sportowymi wynikają w dużej mierze z różnorodnych obszarów merytorycznych, które obejmuje prawo sportowe. Prawo sportowe, z jego szeroką gamą aspektów prawnych, obejmuje prawdopodobnie więcej dziedzin prawa niż jakakolwiek inna dyscyplina prawna. W swojej historii orzecznictwa zawiera również ilustracje i cytaty do przypadków, które mogą być uznane za historycznie znaczące w powstaniu prawa sportowego jako dziedziny prawa. Opis takich przypadków może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie orzecznictwa oraz pomóc w kształtowaniu postępowań oraz rozwiązywaniu konkretnych konfliktów prawnych.

Cel i zakres
JCSSL ma ambicje stać się platformą wymiany globalnych poglądów oraz ukierunkowanych i interdyscyplinarnych badań charakteryzujących się oryginalnością oraz głębią analitycznego opisu zjawisk zachodzących w obszarze prawa sportowego. Głównym celem JCSSL jest dostarczanie istotnych analiz prawnych, wnikliwych komentarzy i ważnych informacji osobom zainteresowanym sportem i prawem lub na które ma to wpływ — czy to naukowcom, praktykom, działaczom sportowym, entuzjastom sportu i innym — o prawnie istotnych wydarzeniach w świata sportu z perspektywy krajowej i międzynarodowej.
JCSSL koncentruje się na dostarczaniu najwyższej jakości opisów przypadków we wszystkich obszarach prawa sportowego. JCSSL ma służyć jako repozytorium opisów przypadków prawniczych, które mogą znacznie wzbogacić wiedzę zawodową prawników na całym świecie. JCSSL stara się zachęcać do publikowania wysokiej jakości opisów przypadków, zapewniając platformę do udostępniania unikalnych, rzadkich i nietypowych przypadków oraz scenariuszy prawniczych, które poprawiają zrozumienie procesu orzeczniczego, mając ambicje stać się nieocenionym źródłem informacji dla profesjonalistów, aby zrozumieć zawiłości związane z przypadkami prawniczymi i być na bieżąco z najnowszymi tendencjami w swojej dziedzinie.
    
Autorzy i Czytelnicy
JCSSL zachęca do publikowania zwłaszcza autorów pochodzących ze środowisk akademickich. Szczególny nacisk jest kładziony na prace napisane przystępnym stylem, z korzyścią zarówno dla naukowców, jak i praktyków. Jakkolwiek JCSSL przyjmuje zgłoszenia, niezależnie od tego, czy są one teoretyczne, stosowane, czy też skierowane do naukowców lub decydentów, wskazane jest, aby docierały nie tylko do przedstawicieli środowiska akademickiego, ale aby były akceptowane przez globalnego czytelnika, zwłaszcza zarządzającego sportem w realnym życiu.

Rodzaje przyjętych studiów przypadku
JCSSL publikuje zarówno przypadki decyzyjne, jak i opisowe. Warunkiem publikacji jest uwzględnienie w opisie przypadku jak prawa są rozumiane oraz jak i dlaczego są stosowane, niewłaściwie stosowane, podważane, przestrzegane lub odrzucane. Opiera się na realistycznej tradycji badań studium przypadku, która definiuje zakres studium przypadku jako badanie empiryczne, które dogłębnie bada współczesne zjawisko i w jego rzeczywistym kontekście, kiedy granice między zjawiskiem a kontekstem nie są wyraźnie widoczne. Akceptowane będą tylko te studia przypadków, które dążą do uogólnienia teorii oraz właściwej interpretacji wyroku prawniczego lub specyficznego zjawiska z obszaru prawa sportowego. Muszą one wykraczać poza kontekst konkretnego badanego przypadku prawniczego i pozwalać na dogłębne zrozumienie jego wpływu na otoczenie prawnicze, które uzyskujemy z jednego przypadku. Studium przypadku powinno pomagać również powiedzieć coś o innych przypadkach w innych kontekstach, ale o podobnej dynamice. Czasopismo nie przyjmuje fikcyjnych lub zsyntetyzowanych przypadków.

Redaktor:      dr J. Bączyk
Forma:           on-line
Ilość:              2 numery rocznie
Objętość:       8-10 prac


Załączniki:

Uchwała Nr RWZST-1-II/1/2023
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr RWZST-1-II/1/2023
Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr RWZST-1-II/1/2023