§ 1.

Wnioskuje się do Senatu o przyjęcie niżej proponowanych warunków, trybu i terminu  rekrutacji na studiach prowadzonych na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką  w roku akademickim 2022/2023.

§ 2.

1. Wydział Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach przyjmuje kandydatów na I rok studiów stacjonarnych, w ramach określonych przez Senat limitów miejsc, na następujące kierunki i stopnie:

1)   kierunek zarządzanie:

a)   3-letnie studia pierwszego stopnia;

b)  2-letnie studia drugiego stopnia;

2)   kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne:

a)   3-letnie studia pierwszego stopnia.

2.  Zarządzanie I stopień:

     Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i obejmuje: 

1)  ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim;
2) ranking punktacji przyznanej za wyniki egzaminu  maturalnego, dojrzałości lub egzaminu równoważnego.

3. Bezpieczeństwo wewnętrzne I stopień:

    Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i obejmuje: 

1) ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim;
2) ranking punktacji przyznanej za wyniki: 

-  egzaminu  maturalnego, dojrzałości lub egzaminu równoważnego (75% całkowitej punktacji);
- egzaminu wstępnego sprawdzającego sprawność fizyczną na zasadach określonych w §3 (25% całkowitej punktacji)


4. Zarządzanie II stopień:

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i obejmuje: 

1)  ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim;
2) ranking wyników ukończenia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (w przypadku liczby kandydatów większej niż limit miejsc);
3)  ranking średnich ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia w przypadku większej liczby kandydatów z taką samą liczbą punktów uplasowanych na granicy limitu przyjęć.

§ 3.

1. Egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną dla kandydatów na studia I stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne obejmuje sprawdziany praktyczne z pokonania toru przeszkód oraz z pływania. Szczegółowy zakres sprawdzianów określony jest ust. 6 - tor przeszkód oraz ust. 7 - pływanie. Ze sprawdzianu sprawności fizycznej kandydat może uzyskać maksymalnie 150 punktów.

2. Kandydaci posiadający kwalifikacje sportowe, o których mowa w ust. 3-5 uzyskują punkty dodatkowe. Punktów, o których mowa w ust. 3-5 nie sumuje się. Suma punktów za egzamin sprawnościowy i punktów dodatkowych, nie może  być większa niż 150.

3. Kandydaci posiadający klasę sportową mistrzowską międzynarodową, mistrzowską lub I klasę sportową w sportach objętych działalnością Klubu Sportowego AZS AWF Katowice oraz reprezentanci Polski w zespołowych grach sportowych w latach 2020-2022 z egzaminu sprawnościowego otrzymują 150 punktów dodatkowych. W przypadku kandydatów posiadających I klasę sportową w sportach objętych działalnością Klubu Sportowego AZS AWF Katowice warunkiem otrzymania 150 punktów dodatkowych jest reprezentowanie lub złożenie deklaracji o reprezentowaniu podczas studiów Klubu Sportowego AZS AWF Katowice. Zaświadczenie potwierdzające posiadanie klasy sportowej wydane przez właściwe władze polskiego lub okręgowego związku sportowego. 

4. Kandydaci posiadający I klasę sportową w sportach nieobjętych działalnością Klubu Sportowego AZS AWF Katowice lub w sportach objętych działalnością Klubu Sportowego AZS AWF Katowice, którzy nie złożyli deklaracji o reprezentowaniu podczas studiów Klubu Sportowego AZS AWF Katowice oraz zawodnicy w grach zespołowych uczestniczących w rozgrywkach centralnych (co najmniej II liga) otrzymują 50 punktów dodatkowych.

5. Kandydaci posiadający II klasę sportową oraz zawodnicy w grach zespołowych uczestniczących w rozgrywkach na szczeblu centralnym otrzymują 25 punktów dodatkowych.

6. Tor przeszkód. Próba sprawnościowa polega na pokonaniu dowolną techniką w jak najkrótszym czasie toru przeszkód, składającego się z następujących elementów i ćwiczeń: 

· pokonanie  dowolną techniką kompleksu trzech, równolegle ustawionych skrzyń gimnastycznych (5 części – pełna wysokość), ustawionych w odległości 1,20 m od siebie, rozdzielonych ułożonymi  materacami gimnastycznymi.  Przeszkodę należy pokonać w  taki sposób aby całe ciało ćwiczącego  znajdowało się ponad skrzynią, w jej rzucie pionowym;

· pokonanie dowolną techniką kompleksu pięciu, równolegle ustawionych płotków lekkoatletycznych (wysokość płotka – 64 cm ) ustawionych w odległości 1 m od siebie. Przeszkodę należy pokonać w  taki sposób aby całe ciało ćwiczącego  znajdowało się ponad płotkiem, w jego rzucie pionowym. W przypadku przewrócenia płotka ćwiczący kontynuuje tor przeszkód;

·  łączone trzy przewroty (w przód, w tył, w przód), wykonywane na trzech materacach gimnastycznych;

· bieg po ławeczce gimnastycznej (dł. 4m, wys. 30cm). Jeżeli ćwiczący spadnie 
z ławeczki musi powtórzyć próbę (od początku ławki);

·  przejście do leżenia tyłem na materacu ze stopami ustawionymi w kierunku kolejnego elementu toru (płotków lekkoatletycznych);

· pokonanie dowolną techniką kompleksu czterech płotków lekkoatletycznych, ustawionych równolegle naprzemiennie w następującej kolejności  - płotek wysoki, płotek niski, płotek wysoki, płotek niski (płotek wysoki - 95 cm, płotek niski -  64 cm), ustawionych w odległości 1,5 m od siebie. Przeszkodę należy pokonać w  taki sposób, aby całe ciało ćwiczącego znajdowało się odpowiednio pod płotkiem (płotek wysoki) i nad płotkiem (płotek niski), w jego rzucie pionowym. W przypadku przewrócenia płotka ćwiczący kontynuuje tor przeszkód;

·   z pozycji stojącej rzuty piłką lekarską 3 kg oburącz zza głowy na minimalną odległość co najmniej 5 m. Ćwiczący ma do dyspozycji 6 piłek lekarskich i wykonuje rzuty aż do uzyskania 3 poprawnych rzutów, po których może kontynuować tor. W przypadku wykonania nieprawidłowych rzutów ćwiczący kontynuuje tor po 6 rzutach;

bieg wahadłowy na dystansie 5 m. Ćwiczący pokonuje biegiem pięć wyznaczonych długości, przekraczając każdorazowo linię końcową przynajmniej jedną stopą.

Poszczególne kompleksy przeszkód powinny być pokonane w sposób zgodny z instrukcją.  Ominięcie którejkolwiek przeszkody lub nie pokonanie toru w ciągu 3 minut skutkuje niezaliczeniem testu sprawnościowego a zarazem niezaliczeniem egzaminu wstępnego sprawdzającego sprawność fizyczną.
Końcowa ocena pokonania toru jest wyrażona w punktach i wynika z czasu pokonania toru, zgodnie z poniższą tabelą. 

 Punktacja za wyniki uzyskane podczas sprawdzianu z toru przeszkód

Czas pokonania toru (s) Punktacja
Kobiety  Mężczyźni
< 43.5 < 37 150
43.5 - 48.5 37 - 41 120
48.6 - 53.5 41.5 - 45 90
53.6 - 58 45.5 - 49 60
> 58 >49 30


 

7.  Pływanie. Sprawdzian z pływania obejmuje przepłynięcie 25 m wybranym stylem pływackim (dowolnym, grzbietowym, klasycznym, motylkowym) w czasie nie dłuższym niż 60s. Start wykonuje się z wody, bez skoku. Stanie na dnie, chwytanie się ściany lub lin pływalni podczas próby skutkuje niezaliczeniem sprawdzianu. Za sprawdzian umiejętności pływania nie są przyznawane punkty jednak jego niezaliczenie skutkuje niezaliczeniem egzaminu wstępnego sprawdzającego sprawność fizyczną.


§ 4.

1. Internetowa Rejestracja Kandydatów (system IRK) będzie aktywna:

kierunek zarządzanie:

a)   3-letnie studia pierwszego stopnia:
od 10 maja 2022 r. o godz. 1200 do 11 lipca 2022 r. do godz. 2400

b)  2-letnie studia drugiego stopnia:
od 10 maja 2022 r. o godz. 1200 do 18 lipca 2022 r. do godz. 2400

kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne :

a)   3-letnie studia pierwszego stopnia:
od 10 maja 2022 r. o godz. 1200 do 4 lipca 2022 r. do godz. 2400

 2.   Sprawdziany sprawności fizycznej dla kandydatów na studia pierwszego stopnia bezpieczeństwo wewnętrzne przeprowadzone zostaną:

- 11-15 lipca 2022 r. kandydat zdaje cały egzamin (dwa sprawdziany) tego samego dnia;

-  13 września 2022 r. w przypadku uruchomienia rejestracji w drugim terminie.


3. W przypadku niewypełnienia limitów przyjęć Internetowa Rejestracja Kandydatów (system IRK) będzie aktywna:

kierunek zarządzanie:

a)   3-letnie studia pierwszego stopnia:
od 1 sierpnia 2022 r. od godz. 1200 do 12 września 2022 r. do godz. 2400

b)  2-letnie studia drugiego stopnia:
od 15 sierpnia 2022 r. od godz. 1200 do 12 września 2022 r. do godz. 2400


kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne :

a)   3-letnie studia pierwszego stopnia:
od 1 sierpnia 2022 r. od godz. 1200 do 12 września 2022 r. do godz. 2400

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 
Uprawnionych do głosowania: 14 osób, obecnych: 13 osób, głosowało: 13 osób.
Głosowanie: 12 TAK, 0 NIE, 1 WSTRZ.

Rada Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w głosowaniu jawnym przeważającą liczbą głosów przyjęła Uchwałę wniosek do Senatu w sprawie warunków, trybu  i terminu rekrutacji  na studiach prowadzonych na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką  w roku akademickim 2022/2023.

 
Dziekan

                    Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką

dr Grzegorz Mikrut

 



Załączniki:

Uchwała RWZST-1-IV/1/2021