§ 1.

1. Od roku akademickiego 2021-2022: 

a)     wprowadzić do programu jednolitych studiów magisterskich (JSM), na 1 i 2 semestrze przedmiotu „PODSTAWY AKTYWNOŚCI NAUKOWEJ”, realizowanego jako przedmiot obowiązkowy w ramach autorskiej oferty uczelni, w liczbie np. 26 godzin wykładów w I semestrze i 26 godzin ćwiczeń w II semestrze (w grupach ćwiczeniowych),

b)     wprowadzić do programu JSM na 3 semestrze przedmiotu „WYKŁAD MONOGRAFICZNY” w liczbie 26 godzin wykładowych. Celem przedmiotu będzie w szczególności zapoznanie studentów z kierunkami działalności naukowej pracowników Akademii oraz studenckich kół naukowych Akademii, 

c)     wprowadzić do programu JSM semestru seminarium magisterskiego już w 5 semestrze, co umożliwi studentom wcześniejszy kontakt z promotorem pracy dyplomowej i ułatwi przygotowanie prac dyplomowych w formie publikacji naukowych lub branżowych.

2. Wprowadzić w regulaminie dyplomowania na kierunku Fizjoterapia zapisów umożliwiających uzyskanie stopnia magistra na podstawie publikacji naukowych lub branżowych przygotowanych przez jednego lub dwóch studentów jako głównych autorów pracy. Wkład każdego ze studentów w powstanie publikacji musi wynosić nie mniej niż 30%. Prace powinny być opublikowane w recenzowanych czasopismach naukowych lub branżowych. 

3. Rozwijać studencką działalność naukową studentów kierunku Fizjoterapia we współpracy ze studenckimi kołami naukowymi, zespołami badawczymi, centrami badawczymi, laboratoriami, pracowniami badawczymi itp., działającymi w skali Wydziału Fizjoterapii oraz całej Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.  

4. Angażować studentów kierunku Fizjoterapia w prace badawcze realizowane w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i w publikacje naukowe, poprzez włączanie studentów do programów badawczych prowadzonych przez pracowników Akademii.

5. Organizować na Wydziale Fizjoterapii cykliczne studenckie konferencje naukowe poruszające tematykę fizjoterapii oraz dziedzin pokrewnych (kultura fizyczna, medycyna, inżynieria biomedyczna itp.) z równoczesnym dążeniem do współpracy z innymi uczelniami, w szczególności prowadzącymi kształcenie na kierunkach medycznych 
i kultury fizycznej. Drukować referaty konferencyjne lub ich streszczenia w materiałach pokonferencyjnych oraz współpracujących czasopismach naukowych i branżowych.

6. Wprowadzić treści oparte na faktach naukowych (Evidence Based Medicine) do programów/sylabusów przedmiotów kształcących wiedzę i umiejętności praktyczne 
w zakresie fizjoterapii.

7. W przedmiotach kształcących wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie fizjoterapii, jako składową zaliczenia przedmiotu wprowadzić pracę własną studentów opracowaną 
w ramach samokształcenia, która będzie wymagała wykorzystania wiedzy opartej na faktach naukowych w zakresie dopasowanym do poziomu obowiązkowej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych studentów na poszczególnych semestrach. 

8. Od semestru letniego bieżącego roku akademickiego usunąć z USOS zaliczenia tzw. „AKTYWNOŚCI NAUKOWEJ”, ponieważ przedmiot o tej nazwie nie jest ujęty w aktualnych programach studiów.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 

 

Uprawnionych do głosowania 22 osoby, obecnych 18 osób, głosowało 18 osób.

Rada Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w głosowaniu jawnym jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie aktywności naukowej studentów na kierunku fizjoterapia.

 
Dziekan Wydziału Fizjoterapii
dr hab. Anna Polak prof. AWF Katowice



Załączniki:

Uchwała nr RWF-3-I-2021